شهر چمستان

شهر چمستان


شهر چمستان

شهر چمستان

  • مقدمه
  • تهران – چمستان!
  • آن را چمستان نامیدند زیرا…
  • مردم چمستان
  • چیستان چمستان!
  • ویلا جنگلی چمستان


مقدمه

زمینی که بر روی آن راه رفته و در آن زندگی میکنیم، دارای نعمات زیادی است که با مشاهده اطراف خود و غور کردن در آن؛ باید شکرگزار خداوند منان باشیم. باران رحمت و طبیعت سرسبز، کوه ها و رودها، دریاها و چمنزار، درختان پر برگ و بر، آب و هوای مناسب؛ همه و همه از موهبتهای الهی است که در اختیار ما قرار گذاشته شده اند. بعضی از شهرها از این نعمات بی بهره هستند و بعضی دیگر همه را در خود جای داده اند. شمال؛ منطقه ای که با بهترین امکانات تفریحی و رفاهی، از جاذبه های طبیعی کشور به حساب میاید. همجواری کوه و دریا و جنگل؛ ترکیب زیبایی از بهترین موقعیتها را بوجود آورده که سالانه گردشگران و مسافران زیادی را در خود میبیند. کوله تان را جمع کنید و برای چاق کردن نفسی تازه، به دامان طبیعت بروید و از هوای با طراوت آن نهایت استفاده را ببرید. لذت نشستن روی زیلو در چمن و خوردن چای آتشی، تماشای مناظر طبیعی، گوش دادن به صدای پرندگان و وزش نسیم خوش شمال را از دست ندهید.

شهر چمستان جنگل های چمستان

شالیزار و جنگل های چمستان

از جاده های منتهی به شمال عبور کنید، تونلها را پشت سر بگذارید و از دور توده های ابری و درختان جنگلی شمال را نظاره گر باشید. اگر در تابستان سفر میکنید، وقتی به مناطق جنگلی رسیدید کولر خودرویتان را خاموش کنید و شیشه ها را پایین بکشید تا هوای خنکی که باد آن را از لای درختان جنگلی گذرانده به صورتتان بخورد. شاید کمتر کسی را دیده باشید که به شمال سفر نکرده، مطمئنا او خیلی از جاذبه ها و لذت ها را از دست داده است. اگر جزو این دسته از افراد هستید پیشنهاد میکنیم برای یک بار هم شده لذت خوابیدن بر روی ایوان خانه های ویلایی را تجربه کنید، بار و بندیل خود را بردارید و در دل طبیعت چادر بزنید و اگر در کنار چشمه باشید از صدای آب سرمست خواهید شد، در جنگل کباب درست کنید، با پیاده روی و کوهنوردی در هوای دلپذیر؛ اکسیژن خالص تنفس کنید و فراموش نکنید قدم زدن زیر باران شمال حس لطافت و سبکی به شما دست میدهد.


شهر چمستان لاویج 1

چمستان منطقه ییلاقی لاویج

ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با شهر زیبا و سرسبز چمستان آشنا کنیم. شهری که در محاصره جنگل قرار گرفته و دارای طبیعت بکری است. برای آشنایی با این شهر زیبا تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.


تهران – چمستان !

زمانی که قصد سفر از تهران به چمستان را داشتید، جاده های چالوس و هراز شما را به این شهر میرسانند. جاده هایی که خاطرات زیادی را در طول سفر با آنها خواهید داشت. بنابراین با آشنایی از این دو جاده، مسیرهای منتهی به چمستان را با هم مرور خواهیم کرد.

تهران به چمستان

مسیر های تهران به چمستان

جاده چالوس به چمستان

وقتی از مسیری که تقاطع بین بزرگراه شهید همت و آزادگان است شروع به حرکت میکنید، باید از روستای سولقان، منطقه توچال، شهرستانک و چند تونل بزرگ عبور کرده و در امتداد جاده ی قدیم کرج – چالوس ادامه دهید تا از طریق یک تقاطع به کمربندی شهر نوشهر – چالوس برسید. جاده چالوس مسیر بسیار زیبایی است که غالبا کسانی که در سمت غرب استان تهران زندگی میکنند از این مسیر برای سفر به شمال استفاده میکنند. با افتتاح بزرگراه تهران – چالوس مسیر رفت و آمد به شمال بسیار راحت خواهد بود. جاده چالوس در سمت غرب استان مازندران واقع شده که تا چمستان 70 کیلومتر فاصله دارد. شما با عبور از شهرهای چالوس، نوشهر، چلندر، ونوش، رویان و نور که یک مسیر ساحلی و جنگلی است به چمستان میرسید. بطور کلی با حذف ترافیک این مسیرها، شما از طریق جاده چالوس میتوانید مسیر تهران تا چمستان را در عرض 3 ساعت طی کنید.

جاده چالوس به چمستان

جاده چالوس

جاده هراز به چمستان

وقتی از شرق تهران به سمت استان مازندران حرکت میکنید با طی مسیر جاده هراز، از شهرهای پردیس، بومهن، رودهن، آبعلی و روستاها و کوهستانهای پلور، امیری و بایجان عبور کرده و به شهرستان آمل میرسید که از شهرهای جنوبی دریاچه خزر محسوب میشود. سپس بعد گذشتن از این شهر به سمت غرب حرکت کنید تا به چمستان که بعنوان شهر مرکزی شهرستان نور شناخته میشود برسید. البته از آمل با دو مسیر میتوانید به سمت چمستان حرکت کنید. یکی عبور از مرکز شهرستان آمل بوده که معمولا برای رفتن به غرب استان، مسیری پرترافیک را خواهید داشت و دیگری جاده منتهی به آمل است که به شهر امامزاده عبدالله میرسد. از این مسیر به راحتی و بدون ترافیک از طریق کمربندی امامزاده عبدالله که در فاصله 5 کیلومتری مرکز آمل واقع شده طی مسافتی 9 کیلومتری به جاده آمل – چمستان میرسید و با عبور از مناطق ولیسده، امیرآباد، سنگتاب، رَزَک و آهودشت میتوانید به سمت چمستان حرکت کنید.

نکته جالب در مورد جاده های شمال این است که مسیرهای منتهی به شمال، شما را زیاد خسته نمیکند چرا که طبیعت زیبا را در دو سوی جاده کنار خود خواهید داشت. امیدواریم سفری پر از خاطرات خوب را با خود به ارمغان ببرید.

جاده هراز به چمستان

جاده هراز

جاده امام زاده عبدالله

جاده امام زاده عبدالله

آن را چمستان نامیدند زیرا…

چمستان بر روی نقشه شهری با جاده ای به شکل نعل اسب میباشد که از سمت شمال و غرب به شهرستان نور، از شرق به آمل و از جنوب به بخش بلده و کوهپایه های البرز مرکزی دسترسی دارد. فاصله این شهر تا دریای نور حدود 12 کیلومتر است که از چند مسیر به دریا راه دارد.

نقشه هوایی چمستان

نقشه هوایی چمستان

چمستان دارای نامی ترکیبی بوده و دو احتمال را شامل میشود؛ یکی چمن+ستان است که بعلت انبوهی پوشش گیاهی و چمنزار میباشد و احتمال دیگر از ترکیب چماز+ستان است. چماز نوعی سرخس جنگلی است و این شهر با دارا بودن همچون گیاهانی، از جمله شهرهای جنگلی استان مازندران محسوب میشود.

چمستان گیاه چماز

چمستان چماز سرخس

گیاه چماز (سرخس)

مردم چمستان

مردم چمستان به زبان مازندرانی صحبت کرده و در گویش محلی خود نام چمستان را بصورت چَماسِّن یا چَمِستون ادا میکنند. چمستان دارای شهرداری، بخشداری، دادگستری، ادارات دولتی و … بوده و همچنین دارای امکاناتی نظیر کتابخانه، سینما، کانون فرهنگی تربیتی و … میباشد.

ارتفاع شهری چمستان نسبت به دریا بالا بوده و جزو شهرهای جنگلی و کوهپایه ای شمال محسوب میشود. چمستان شامل دو بخش است: بخش شمالی که شامل: رَمِشی، دارکلا، باریکلا، رَزَک، سنگتاب، گیلانده، ایرکا، افراده، انگتارود، سعادت آباد، علی آباد، تلیران، جوربند و بخش جنوبی که در واقع پایین جاده آمل – چمستان محسوب میشوند هم شامل: امیرآباد، آهودشت، شهربند، شیرکلا، سالده علیا، سنگین ده، کردآباد، نصرت آباد، کاردگرمحله، سیاهکلا و افراسیاب کلا میباشند. البته محلات دیگری نیز در این دو بخش وجود دارند که بعنوان محلات کوچکی معرفی میشوند. هرچقدر به بخش جنوبی چمستان نزدیک شوید میتوانید دسترسی سریعتری به دریا داشته باشید و در بخش شمالی، بیشتر متمایل به جنگل خواهید بود و مناطق سرسبزتری را مشاهده خواهید کرد.

نظرات کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی